Pravidelné bohoslužby

Pravidelné bohoslužby sa konajú podľa zverejneného farského oznamu

Úmysel sv. omše je možné nahlásiť  na farskom úrade, alebo v sakristii kostola pred/ po sv. omši.


Sviatosť zmierenia


Sviatosť zmierenia vysluhujeme  pred sv. omšou. V prvý piatok v mesiaci začíname spovedať pol hodinu pred sv. omšou.

Spovedanie chorých je možné nahlásiť  telefonicky, alebo osobne  pred/po sv. omši v sakristii kostola, či na farskom úrade.



Sviatosť krstu


Sviatosť krstu je základom celého kresťanského života, vstupom do života v Duchu Svätom a bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Ovocie krstu alebo krstná milosť je bohatá skutočnosť, ktorá obsahuje: odpustenie dedičného hriechu a všetkých osobných hriechov; zrodenie k novému životu, ktorým sa človek stáva adoptívnym Otcovým dieťaťom, Kristovým údom a chrámom Ducha Svätého. Tým samým je pokrstený začlenený do Cirkvi, Kristovho tela a stáva sa účastným na Kristovom kňazstve. (KKC 1280)


Ako postupovať:

Krst prichádza nahlásiť jeden z rodičov (doniesť rodný list dieťaťa).  Predkrstná náuka bude po osobnom dohovore.

Krstný rodič:

Vek 16 rokov, iniciačné sviatosti : krst, 1. sv. prijímanie, sviatosť birmovania.– ak sú manželia nech sú sobášení v kostole a žijú usporiadane. Krstnými rodičmi môžu byť: rímskokatolík, gréckokatolík, pravoslávny. Iné vierovyznania, alebo ak rímskokatolíci nemajú iniciačné sviatosti, môžu byť svedkami krstu.

Ku krstu je potrebné priniesť: krstnú košieľku a sviecu.


Sviatosť birmovania

Birmovanie je sviatosť kresťanskej dospelosti, ktorou nás Duch Svätý robí svedkami Ježiša Krista.
Zdokonaľuje v nás krstnú milosť a dáva nám Ducha Svätého, aby nás hlbšie zakorenil v Božom synovstve, pevnejšie včlenil do Krista, posilnil naše spojenie s Cirkvou, väčšmi nás zapojil do jej poslania a pomáhal nám vydávať svedectvo o kresťanskej viere slovom, ktoré sprevádzajú skutky.
Sviatosť birmovania tvorí "spolu s krstom a Eucharistiou jeden celok sviatostí uvádzania do kresťanského života", ktorého jednotu treba zachovať. Zároveň vtláča nezmazateľný znak a sviatosťou birmovania sa pokrstení, pokračujúc na ceste uvedenia do kresťanského života, obohacujú darom Ducha Svätého a dokonalejšie sa pripútavajú k Cirkvi, posilňuje ich a užšie zaväzuje, aby slovom a skutkom boli svedkami Krista, šírili vieru a ju obhajovali (porov.: Kán. 879, KKC 1285, 1316).  

Aké sú podmienky k prijatiu sviatosti birmovania pre birmovanca v čase prípravy?

  • prijatie sviatosti krstu a Eucharistie;
  • účasť na sv. omšiach v nedeľu a v prikázané sviatky;
  • aspoň raz do mesiaca prijatie sviatosti zmierenia;
  • u žiakov pravidelná účasť na hodinách náboženskej výchovy a účasť na stretnutiach v rámci prípravy na birmovku;
  • u ostatných účasť na pravidelných stretnutiach v rámci prípravy na birmovku;
  • absolvovanie víkendového stretnutia;
  • účasť na pastoračných aktivitách farnosti.

Aké birmovné meno si má birmovanec vybrať?  

Birmovné meno si birmovanec vyberá zo zoznamu svätých alebo blahoslavených. Život a svedectvo viery svätého, alebo blahoslaveného by malo birmovanca osloviť natoľko, aby sa bližšie oboznámil s jeho životom a aby sa birmovný patrón stal preňho vzorom kresťanského života. 

Birmovanec vo voľbe birmovného patróna by mal byť slobodný. V prípade nerozhodnosti pri výbere birmovného patróna sa môže poradiť s inými, ale nemal by byť nikým nútený ani obmedzovaný v tom, koho si vyvolí. Odporúča sa, aby birmovanec, skôr ako sa definitívne rozhodne pre niektorého birmovného patróna, prečítal jeho životopis.   Pozn.: Meno birmovného patróna by malo byť iné ako meno krstného patróna birmovanca.

Kto môže byť birmovným rodičom?

  • má byť praktizujúci katolík, po prijatí sviatosti birmovania a Eucharistie (môže byť muž, alebo žena);
  • zavŕšil šestnásty rok života;
  • má byť určený samotným birmovancom, alebo jeho rodičmi (pokiaľ je birmovanec ešte dieťa);
  • má mať úmysel a byť schopný plniť túto úlohu,
  • pokiaľ je ženatý, musí mať manželstvo uzatvorené v katolíckom obrade,
  • nesmie byť otcom alebo matkou birmovanca;
  • nesmie byť v cirkevnom treste, alebo vylúčený z účasti na sviatostiach (napríklad rozvedený a znovu civilne zosobášený);
  • odporúča sa, aby bol birmovným rodičom krstný rodič birmovanca;

Pozn.: kresťan, ktorý nie je katolíkom, nemôže byť birmovným rodičom.


Sviatosť manželstva

Manželskú zmluvu medzi pokrstenými, ktorou muž a žena utvárajú medzi sebou celoživotné spoločenstvo, zamerané svojou povahou na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí, povýšil Kristus Pán na dôstojnosť sviatosti. (KKC 1662)

Ako postupovať?

  1. Nahlásiť termín a čas sobáša. V prípade, že neskôr zmeníte termín, miesto, alebo čas sobáša, resp. stornujete sobáš, hneď nahláste túto zmenu farskému úradu.

  2. Navštívite príslušný matričný úrad a vypíšete formulár "Žiadosť o uzavretie manželstva" (k tomu sú potrebné vaše OP a rodné listy).

  3. V dohodnutom čase, so značným predstihom (najmenej 2 mesiace pred sobášom), príďte obaja snúbenci spísať cirkevnú zápisnicu.

K spísaniu cirkevnej zápisnice budete potrebovať tieto doklady:

  • Svedectvá o krste obidvoch snúbencov (Vyžiadajte si ich na farskom úrade miesta, kde ste boli pokrstení.) Svedectvá o krste nesmú byť staršie ako ½ roka. V prípade, že je jeden zo snúbencov evanjelik, stačí dokument dosvedčujúci krst.

  • V prípade, ak dlhodobo ani jeden z vás nežije v našej farnosti/nie je našim farníkom, doniesť licenciu k sobášu, ktorú vám vydá farský úrad v mieste vášho bydliska (stačí licencia od jedného zo snúbencov; v prípade miešaného manželstva si licenciu žiada na svojom farskom úrade katolícka stránka).

  • Údaje o vašich svedkoch (presná adresa a čísla OP, svedok musí byť starší ako 18 rokov).

  • Ak ste mali už predtým cirkevný sobáš, doložiť doklad o neplatnosti predošlého manželstva a kópiu rozsudku o rozvode civilného manželstva.

  • Ak ste mali civilný sobáš, doložiť sobášny list.

  • Ak ste vdovec (vdova), doložiť svedectvo o smrti predošlého manžela (manželky).


Sviatosť pomazania chorých


Sviatosť pomazania chorých slúži na uzdravenie človeka na tele i na duši z Božej moci. Pomazanie chorých je sviatosť, v ktorej sa udeľuje chorému veriacemu posväcujúca milosť, aby ho pozdvihla a posilnila.

Kontaktujte nás prosím telefonicky, alebo osobne pred/po sv. omši v sakristii kostola, či na farskom úrade.


Upozorňujeme, že sviatosť pomazania chorých je možné udeľovať len živým.


Pohreb

Kresťanský pohreb je liturgickým slávením Cirkvi. Služba Cirkvi tu má za cieľ jednak vyjadriť účinné spoločenstvo so zosnulým a jednak umožniť na ňom účasť spoločenstvu zídenému na pohrebe a ohlasovať mu večný život.

Ako postupovať?

  • Pochovať je možné po 48 hodinách.
  • Ak niekto požiada z rôznych dôvodov o pochovanie skôr, tak len s povolením lekára. Toto povolenie vydáva lekár, ktorý koná ohliadku.
  • Pred navštívením farského úradu je potrebné navštíviť  Pohrebnú službu a priniesť potrebné dokumenty -List o prehliadke mŕtveho (overený na matrike).

Čeľadice 284, 951 03  Čeľadice
Všetky práva vyhradené © 2023
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky